top of page

Mendimi i Henry Kissinger


Henry Kissinger, i cili vdiq këtë javë në moshën 100-vjeçare, mund të ketë qenë praktikuesi më i famshëm i politikës së jashtme në historinë moderne amerikane. Por ai praktikoi politikën e jashtme vetëm për 8 nga ato 100 vjet. Ai e la detyrën e sekretarit të shtetit gati gjysmë shekulli më parë. E megjithatë, i admiruar apo i përbuzur, ai arriti të mbajë vëmendjen e botës shumë kohë pasi fuqia e tij u zbeh. Çfarë e shpjegon këtë vrapim të jashtëzakonshëm? Ai ishte një lloj i rrallë, një veprues dhe një mendimtar, dikush që i dha formë botës me ide dhe veprime.


Së pari, arritjet e tij: Kissinger kryesoi në një moment kyç të Luftës së Ftohtë, kur për pjesën më të madhe të botës dukej sikur Amerika po humbiste. Shtetet e Bashkuara në fakt po humbnin një luftë të nxehtë në Vietnam - humbja e parë e madhe në historinë e tyre - mbi të cilën kishin vënë në rrezik reputacionin në katër administrata. Bashkimi Sovjetik ishte në ofensivë, duke ndërtuar një arsenal masiv bërthamor dhe duke fituar aleatë në të gjithë botën. Në shtëpi, Amerika po shërohej nga tronditja dhe grindjet e brendshme pas vrasjeve të Martin Luther King, Jr. dhe Robert Kennedy dhe trazirave në mbi njëqind qytete amerikane.


Në fund të tetë viteve të tij në detyrë (1977), gjërat dukeshin ndryshe. Lufta e Vietnamit kishte mbaruar. Momenti përpara i Bashkimit Sovjetik ishte penguar nga një grusht shteti diplomatik: hapja e marrëdhënieve midis Uashingtonit dhe Pekinit. Ai kolpo e largoi Kinën, fuqinë e dytë më të rëndësishme komuniste në botë, jashtë kampit sovjetik.Në të njëjtën kohë, marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik u zbutën dhe negociatat sollën marrëveshje të mëdha për kontrollin e armëve. Në Lindjen e Mesme, Egjipti, aleati i vjetër i Moskës, dëboi këshilltarët e tij rusë, u zhvendos në orbitën amerikane dhe filloi negociatat me Izraelin, një proces që kulmoi disa vite më vonë në traktatin e parë të paqes midis një vendi arab dhe Izraelit. Kissinger ishte forca motivuese pas secilës prej këtyre katër arritjeve.Gjithçka që bëri Kissinger ishte e rrethuar nga polemika. E djathta e kritikoi për hapjen ndaj Kinës, e cila u pa si një tradhti ndaj Tajvanit, që deri atëherë ishte e vetmja Kinë që Uashingtoni e njihte. Konservatorët gjithashtu e urrenin "zbutjen" me Moskën. Dhe shumë liberalë besonin se, me një obsesion për besueshmërinë, Kissinger i zvarriti negociatat e Vietnamit për një kohë shumë të gjatë, duke rënë dakord për një marrëveshje në 1973 që nuk ishte aq e ndryshme nga ajo që ai mund të kishte pranuar në 1969, e cila do të kishte kursyer jetët e dhjetëra mijëra amerikanëve dhe qindra mijëra vietnamezëve, kamboxhianëce dhe laosianëve.


Kissinger ishte veçanërisht i ndjeshëm ndaj kësaj kritike të fundit. Një herë e bëra atë në televizion dhe ai më thirri me zemërim duke më kujtuar se filloi tërheqjen e trupave amerikane sa më shpejt që të ishte e mundur dhe më pas më dërgoi një letër duke detajuar se çfarë fitoi në negociatat e tij.


Veçanërisht e acaroi atë që elitat liberale, që kishin qenë me entuziazëm në favor të Luftës së Vietnamit në 1967, u bënë kritikët e tij më të egër brenda pak vitesh. (Pikëpamjet e tij për Vietnamin ishin gjithmonë skeptike në lidhje me perspektivat e Amerikës për fitore.) Atij i pëlqente të thoshte se dalja nga një luftë ku Shtetet e Bashkuara kishin investuar veten dhe nderin e tyre për dy dekada nuk ishte aq e lehtë sa fikja e një televizori.Ai kryesoi edhe mbi dështime të tmerrshme. Mbështetja e tij për Pakistanin, ndërsa ky i fundit u përpoq të shtypte brutalisht rebelimin në Bangladesh, ishte një neveri dhe një dështim. Bombardimet e Kamboxhias dhe Laosit shkaktuan vuajtje të patregueshme njerëzore dhe shtrembëruan politikën e rajonit për dekada. Mosrespektimi i tij për të drejtat e njeriut në vende si Kili dhe Indonezia la një hije të gjatë mbi reputacionin e Amerikës.


Megjithatë, është e habitshme shkalla në të cilën këto politika pothuajse gjithmonë i atribuohen atij personalisht. Në shumicën e administratave të tjera, presidenti lavdërohet ose kritikohet për politikat e administratës së tij. Megjithatë, është e çuditshme që në këtë rast, është sekretari i shtetit ai që cilësohet si kriminel lufte, jo njeriu që ka marrë në të vërtetë të gjitha vendimet: shefi i tij, presidenti.


Kissinger ishte sekretari i parë hebre i shtetit dhe gjithashtu emigranti i parë që u ngjit në atë detyrë. 13 anëtarë të familjes së tij vdiqën në kampet naziste të vdekjes. Ky sfond i dha formë botëkuptimit të tij, megjithëse ai fliste për të rrallë. Ai u rrit në Gjermani kur Hitleri erdhi në pushtet dhe pa, ndoshta kombin më të përparuar dhe më të "civilizuar" në botë, të zbriste në barbarizëm dhe vrasje masive.


Ai zhvilloi një obsesion të përjetshëm me rendin. Ai ishte shumë dyshues për demokracinë dhe të drejtat e njeriut, sepse kishte parë demagogë si Hitleri të ngriheshin në pushtet përmes zgjedhjeve. Ai shpesh theksonte, ndonjëherë duke ia atribuar Gëtes, se midis rendit dhe drejtësisë do të zgjidhte të parën, sepse sapo të mbretërojë kaosi, nuk ka më asnjë mundësi për drejtësi.


E takova për herë të parë tre dekada më parë dhe me kalimin e viteve e njoha mjaft mirë. Ne të dy kishim qenë studentë të diplomuar në të njëjtin departament në të njëjtin universitet (Harvard) dhe shumë nga kolegët e tij kishin qenë profesorët e mi. Ai ishte një njeri i komplikuar - i ngrohtë, i zgjuar, krenar, sedërli, ndonjëherë paranojak, por gjithmonë thellësisht kureshtar dhe intelektualisht serioz për botën. Ai ishte i vetmi personazh i famshëm që takova ndonjëherë, i cili, ne muzg, tërhiqej në bibliotekën e tij për të lexuar biografinë më të fundit të Stalinit ose për të rilexuar Spinozën.Një herë ia atribuoi suksesin e tij në Amerikë faktit se shihej si një kauboj i vetmuar që ndjek misionin e tij. Imazhi i Kisingerit si kauboj mund të duket i çuditshëm, por ai kishte të drejtë që ishte një figurë e vetmuar në peizazhin strategjik amerikan.


Në një vend optimistësh (USA), Henry Kissinger ishte një pesimist evropian. Ai e filloi karrierën duke u shqetësuar për armët bërthamore dhe e përfundoi duke u shqetësuar për inteligjencën artificiale. Me kalimin e viteve, në bisedat tona, ai do të spekulonte me zymtësi se Japonia do të bëhej një fuqi bërthamore, se Evropa do të shpërbëhej dhe se ekstremizmi islamik do të triumfonte. Në drekën tonë të fundit, vetëm disa javë më parë, ai u shqetësua për aftësinë e Izraelit për të mbijetuar në planin afatgjatë.Nga fillimi deri në fund, mbi një shekull, frika e vazhdueshme e Henry Kissinger ishte se forcat përçarëse, në një moment të vëna në lëvizje, mund të grisnin me lehtësi shtresën e hollë të qytetërimit dhe stabilitetit, duke e shtyrë botën në humnerë – si ajo në të cilën ai kaloi fëmijërinë.


Fareed Zakharia

Comments


bottom of page