top of page

Ivana - Historia e nje emigranteje nga E. Lindore - She did it her way


Shtëpia e Ivana Trump në 10 East 64th Street, të cilën ajo e bleu për 2.5 milionë dollarë në 1992, pas divorcit të saj nga Donald Trump, është modeste në krahasim me pallatet e Gianni Versace dhe David Geffen në të njëjtin bllok. 7 Metra e gjerë me një fasadë guri gelqeror të viteve 1920 me kolona dhe pedimente, ajo mund të kalonte për konsullatën ose muzeun e një shteti të vogël. Brenda, ishte krejt Ivana: qilima të kuq, panele të praruara dhe printe kafshësh. Ajo ishte veçanërisht krenare për shkallët madhështore ne formë të lakuar, me një mural, i tha dikur revistës People, "i pikturuar në mënyrë që të duket sikur është një ballkon, duke parë mbi kopshte romake" - sfondi qe ajo ka perdorur për pozimet e panumërta të publicitetit, veshur me fustane balloje, duke shitur një ide të paepur mbretërore për veten pothuajse deri në fund, edhe pse mbretëria e saj ishte zvogëluar.

Fëmijët dhe miqtë e saj të mbetur (jo të gjithë i qëndruan besnikë pasi ish-burri i saj u bë presidenti që u bë) i urrenin ato shkallë. Aksidentet e vjetra të skijimit dhe një dëmtim më i fundit i kofshës (ajo u rrëzua në një nga restorantet e saj preferuara, Avra Madison Estiatorio) kishin bërë që “Glam-ma”, siç kërkonte ta thërrisnin nipat e saj, të ishte gjithnjë e më e pasigurtë mbi kembet e veta. Ajo i injoroi lutjet e miqve dhe familjes për të shitur shtëpinë e qytetit dhe për t'u transferuar në një suitë hoteli. Ata trembeshin se ajo do të rrëshqiste dhe do të rrëzohej nga ato shkallë dhe do të lëndonte veten. Në një moment në vitet e fundit, fëmijët e saj i blenë një nga ato pajisjet e alarmit, "kam rënë dhe nuk mund të ngrihem", por ajo refuzoi ta mbante ne qafë.


"Unë isha më e shqetësuar për rënien e saj nga ato shkallë se çdo gjë tjetër, por ajo refuzonte me vendosmëri të lëvizte nga shtepia", tha shoqja e saj Nikki Haskell. “Ka aq shume fotografi në atë shkallë! Kur mendon se si do jete fundi jetës tënde, a ka menduar ndonjëherë ajo se kështu do të ndodhte?"


Më 14 korrik, Ivana u gjet në fund të shkallëve, e vdekur pasi kishte pësuar, sipas zyrës së ekzaminimit mjekësor, "lëndime të rënda nga përplasja".


Ajo u kishte dhënë njerëzve që kujdeseshin për të arsye për t'u shqetësuar, ne kohët e fundit. Sidomos, që nga izolimi i shkaktuar nga pandemia - ajo ishte jashtëzakonisht e kujdesshme ndaj COVID - ishte bërë dukshëm e brishtë.


Miqtë thonë se asaj i pëlqente të pinte, por me kalimin e moshës, nuk e mbante më dot si përpara dhe ata dëshironin që ajo të ulte pijen ose ta linte plotësisht. Thuhet se kishte bërë të paktën një periudhë rehabilitimi. Tabloidët raportonin për episode të asaj që dukej të ishin dehje publike dhe humbje kontrolli okazionale. Në vitin 2009, ajo u përzu nga një aeroplan i linjës pas një tirade me "fjalë të pista" që i drejtoheshin disa fëmijëve që po benin zhurme në klasën e parë.

Shumica mendojne se ajo u dërrmua me të vërtetë nga vdekja në vitin 2021 e ish-burrit të saj të fundit, Rossano Rubicondi, aventurieri dhe ish-modeli italian, 23 vjet më i ri, me të cilin ishte njohur me 2002, martuar (bile në Mar-a-Lago) në vitin 2008 dhe divorcuar një vit më vonë, me 2009, por që me të cilin qëndronte ne kontakt.


Rubikondi u kthye te ajo për herë të fundit në vitin 2020 teksa vuante nga kanceri. Ajo e solli nga Italia, i zuri një apartament pranë shtëpisë së saj që të merrte trajtim mjeksor dhe iu lut të linte duhanin, gjë që ai refuzoi ta bënte - elegant, thonë miqtë, pothuajse deri në fund.


Ai ishte, ndoshta edhe më shumë se ish-burri i saj i dytë - ai që u bë president - dashuria tragjike e jetës së saj, një gabim romantik që ajo nuk mund të mos e bënte. Ishte Rubicondi për të cilin shumë supozuan se Dorothy Curry, - ish-dadoja e Ivankës, Donald Jr. dhe Eric, - foli në funeralin e Ivanës, duke iu referuar "kënetës së fundosur" të "parazitëve" që e kishin mbajtur atë "te plluskonte" me "ëndrra dhe skema mashtruese”. Deri në vitin 2018, kur "Page Six" raportoi se çifti po grindej në restorantin La Goulue, Rubicondi ende po i thoshte kujtdo që do e dëgjonte se po planifikonte të hapte një piceri, Rossano to Go, me sa duket me mbështetjen e Ivanës, në Manhattan (një plan i mëparshëm për ta hapur në West Palm Beach nuk kishte shkuar askund).


“Mendoj se nga vdekja e Rossanos u fundos sinjora. Ne e shihnim që ajo ishte shumë, shumë e depresuar” kujton Paolo Alavian, pronari i një tjetër prej restoranteve të saj, Altesi. Siç tha një portier në rrugën e saj për tabloidin britanik The Sun, “Ajo vishte gjithmonë taka të larta dhe ecte drejt lart. Pasi ai vdiq, ajo nuk dilte shumë. Ajo veshi të sheshta dhe ecte e përkulur me një shkop.” Massimo Gargia, njeriu që e prezantoi atë me Rubicondin, beson se efektet e kombinuara të pandemisë dhe vdekja e tij e konsumuan atë. "Ajo ishte shumë e trishtuar", tha Gargia. "Shumica e miqve të saj më thanë se do të dëshironin që ajo të mos e kishte takuar kurrë Rubikondin."


Emigrantja aventuroze


Ivana Zelnícková ishte ambicioze. Ajo lindi tetë javë para kohe në një qytet të mjerë fabrike këpucësh, Gottwaldov (sot Zlín) në Çekosllovakinë komuniste, më 20 shkurt 1949. Babai i saj, një inxhinier elektrik i quajtur Milos Zelnícek, donte djalë dhe e rriti atë si sportiste. E mësoi të skijonte në shpatet e Karpateve. Të shtunave, kur dilnin nga puna në fabrikën e këpucëve Bata, banoret i nxirrnin fëmijët e tyre jashtë qytetit, dy orë me autobus, duke ngarkuar ne kurriz ski druri të bëra vetë, nëpër kodra pa ashensorë dhe duke kaluar natën në kabina ku ngroheshin me dru që mblidhnin në pyll.Garat e skive përfundimisht e nxorrën Ivanën përtej Perdes së Hekurt, një privilegj i rrallë në vitet 1960. Si adoleshente në udhëtimet e saj të para në Perëndim, ajo u mahnit nga llojet e luksit - çokollata, moda, xhinse, Coca-Cola e makina sportive - që nuk ekzistonin në shtëpi. Në vitin 1971, në të njëjtin vit që i dashuri i saj George Syrovatka dezertoi në Kanada, ajo u martua me mikun e saj Alfred Winklmayr, një instruktor austriak skish, në mënyrë që të mund të merrte një pasaportë për t'u larguar nga vendi.


Ritakim me George Syrovatka


Ajo u divorcua nga Winklmayr shumë shpejt dhe përfundimisht u transferua në Montreal për të qenë me Syrovatka-n, ku gjeti punë si modele. Më pas, në një udhëtim në Nju Jork në vitin 1976, ajo u takua me Donald Trump; sipas një profili të Ivanës në Revistën Nju Jork të vitit 1990, ai "e vuri re duke pritur në restorantin Maxwell's Plum dhe përdori influencen e tij për t'i gjetur një tavolinë". Pasi ajo nënshkroi një marreveshje paramartesore (prenup), u martuan në vitin 1977, në të njëjtin vit që lindi Donald Jr. (Sipas artikullit të Nju Jorkut, ajo "e rregulloi Syrovatka-n me një shoqe të saj.")

Ajo ishte pranë Donaldit për më shumë se 12 vitet e ardhshme, duke e ndihmuar atë të rimodelonte Grand Hyatt, duke zgjedhur mermerin rozë për atriumin e Trump Tower, duke zbritur me helikopter në Atlantic City për të mbikëqyrur Trump Castle, më pas duke u kthyer në qytet për të drejtuar Hotelin Plaza, të cilën e kishin blerë dhe renovuar. (Ajo madje e shoqëroi atë në udhëtimin e tij të parë në Moskë në 1987, pas të cilit ai deklaroi për herë te pare synimin për për t'u bërë president.)Ajo gjithashtu krijoi markën oligarkike Trump. Ajo i tha revistës Time në vitin 1989, “Nëse Donaldi do të ishte i martuar me një zonjë që nuk do punonte dhe nuk do jepte disa kontribute të caktuara, ai do të kishte marrë fund.” Ata u bënë mishërimi i shkëlqimit të viteve '80. Por ndërsa ajo fitonte më shumë vëmendje, ai bëhej xheloz dhe e minonte. I shtrirë pranë Ivanës në një divan gjatë një interviste televizive, pasi ai e quajti atë presidenten e Hotel Plaza, ai e pa atë të fliste se sa shumë i pëlqente puna e saj. Kur gazetarja e pyeti se sa e paguan Donaldi, ajo u përgjigj me buzëqeshje: "Një dollar". Donaldi thirri, "dhe të gjitha fustanet që mund të blejë".


Marla Maples


Gjithçka u rrëzua në fund të vitit 1989 pasi Trump solli te dashurene tij Marla Maples në një vakancë familjare në Aspen. Atje, Maples u përball me Ivanën në publik: dy gra me flokë të mëdhenj dhe me pajisje të shtrenjta skijimi, - në një skenë direkt nga Dinasty: “Unë e dua burrin tënd. Ti e do?”


Pasoi një divorc i zgjatur që u diskutua gjerësisht në tabloidë. Ndodhi qe, pikërisht kur martesa e tyre u shkaterrua, biznesi i tij u rrëzua gjithashtu, duke e futur në borxh me 3.4 miliardë dollarë. (U detyrua të shiste Plaza-n për një humbje prej 83 milionë dollarësh.) Ivana e akuzoi atë për përdhunim bashkëshortor dhe Donaldi evokoi Amendamentin e Pestë 97 herë në deponime. Kur gjithçka përfundoi, ajo shkoi ne shpi me një çek të certifikuar prej 10 milionë dollarësh, 4 milionë dollarë më shumë për strehim, një Mercedes të vitit 1987 dhe rezidencën e tyre gati 20.000 metra katrorë në Greenwich, Connecticut, të cilën e shiti për 15 milionë dollarë.


Post Donald


Pas Donaldit, Ivana u përpoq të rishpikte veten, duke filluar me atë që u bë marka e saj e flokëve topuz të frymëzuar nga Brigitte Bardot. Ajo shfaqej ne emisionet televizive te bisedave - delikate, e përlotur, e pambrojtur. Ajo po e marketonte veten me një hakmarrje, duke përdorur gjithçka që kishte mësuar nga përvoja me Trump. YouTube është e mbushur me video të saj, e lyer me vazelinë, flokë bjonde të grumbulluara lart, bluza mëndafshi të prodhuara nga firma e saj House of Ivana, me çmim për t'u shitur 79,99 dollarë – gjithmonë duke shtuar 99 cent sepse njerëzit mund të paguajnë 99 cent, por jo një dollar më shumë.


Ajo markonte rroba, parfume, ujë në shishe, produkte banjoje, porcelani, të gjitha nën markën Ivana. Përveçse përputhej me markën Donald për pretendimin e stilit të lartë, ajo u përpoq të përputhej me egon e tij, duke suvatuar emrin e saj në gjithçka, duke përfshirë një jaht që e pagëzoi me emrin M.Y. Ivana.


Pas divorcit


Marka "ekskluzive" Trump zakonisht rezulton të jetë thjesht e lyer me varak ose e prodhuar në masë në Kinë. Kjo ishte e vërtetë edhe për Ivanën. Ajo kishte para, por pasuria e saj nuk e fshihte dot themelin prej nouveau riche. Krenaria e saj jahti M.Y. Ivana kushtonte 4 milionë dollarë, ishte 98 këmbë i gjatë dhe kishte katër dhoma gjumi me banja mermeri. Yahti shërbeu si armë në luftën e saj mediatike me ish-in e saj. "Ndërsa Donald nuk ka as gomone," shkroi New York Post kur bleu jahtin, "Ivana është në Monte Carlo duke inauguruar anijen e re". Ajo me krenari u tha gazetarëve se e kishte paguar vetë. “Unë bëj në një vit trefishin e asaj që më ai me pagoi për divorcin. Nuk kam nevojë për paratë e Donald Trump.” Donald u përgjigj me një letër publike dukë thënë se ajo s'di c'bën se e ka paguar varkën dy herë më shume se vlen.


Për pjesën tjetër të jetës së saj, të paktën deri në izolimin pandemisë, Ivana ishte në lëvizje, duke dimëruar në Palm Beach në një shtëpi prej 1.200 metrash katrorë që ajo kishte blerë, si shtëpine e 64th Street, në 1992 pas divorcit (dhe se ajo përfundimisht do ia shiste për 16,6 milionë dollarë stilistit Tomas Maier, i cili e rishiti atë në fillim të këtij viti për 73 milionë dollarë). Ajo bleu në një apartament në Miami Beach në Murano, ku vetem pesë vjet me pare kishte hequr rexhipetin e kostumit të banjës buzë pishinës për të aplikuar krem ​​kundër diellit. Ajo kalonte të paktën tre muaj çdo verë në një treshe vilash të vogla që zotëronte në St.-Tropez.


Ivana e adhuronte stilin e jetesës së jahteve, por varka e saj doli pa fat. Manjati i sheqerit Alfy Fanjul e paditi ne gjygj kur jahti M.Y. Ivana u përplas me jahtin e tij gjatë një stuhie në Florida. Më keq, sipas një padie që ajo ngriti në vitin 1997, varka po “shpërbehej” sapo ajo e mori në zotërim. Dy vjet pasi e bleu, ajo paditi prodhuesin italian, Cantieri di Baia, për 35 milionë dollarë, duke pretenduar se jahti "po dëmtonte personën e saj të njohur ndërkombëtarisht'". Ajo pretendoi se ishte shtatë këmbë më i shkurtër se sa ishte premtuar, nuk udhëtonte me shpejtësine maksimale nëse nuk ishte bosh dhe kishte një sistem shkarkimi tymi të gabuar që ndezi një zjarr. Në vitin 2001 gjyqi u zgjidh me marrëveshje. Avokati i saj Gary Lyman nuk është i sigurt se kush e bleu jahtin: "Ndoshta është në fund të detit".


Por ndërsa jahti M.Y. Ivana ishte prestigjioz, duhej një burrë që ta ngiste. Donald Trump shkroi (në fakt Tony Schwartz shkroi) në Art of the Deal se ai e kishte ndërtuar Trump Tower jo për "një lloj personi që i trashëgoi paratë 175 vjet më parë, por per për italianin e pasur me gruan e bukur dhe Ferrari të kuq.” Pikërisht këtë donte edhe Ivana, të ishte gruaja e bukur e një italiani.Një italofile që nga vitet e saj të adoleshencës, ajo u ngaterrua me tre burra italianë. Numero uno ishte biznesmeni Riccardo Mazzucchelli; u martua me të në Mayfair Regent në Nju Jork në vitin 1995. Ajo kishte veshur një fustan blu prej sateni dhe një gjerdan diamanti me një "copë akulli aq të madhe sa sheshi i patinazhit Wollman i vendosur në dekolte". Martesa zgjati dy vjet, dhe u prish, thanë miqtë, për shkak të xhelozisë së tij për suksesin e saj në Home Shopping Network. Prenup-i para martesës (ajo ishte shkolluar në atë art jo-romantik nga vite të tëra konfliktesh gjyqësore me Donaldin) e mbrojti atë nga përpjekjet e tij për të marrë një pjesë të pasurisë së saj.


Numero due ishte nga, siç i pëlqente të thoshte, "një familje e rëndësishme". Marrëdhënia e tyre zgjati pesë vjet përpara se ai të vdiste në një aksident automobilistik në një rrugë malore të akullt Ne Toskanë në moshën 52-vjeçare. Ajo u tha miqve se ai ishte dashnori më i mirë i jetës së saj. "Unë qaj sa herë që mendoj për të," shkroi ajo në kujtimet e saj të vitit 2017. "Nuk e kam idenë pse nuk u martova me të."


Ivana tregon në librin e saj të vitit 2017 qe u takua me italiano numero tre në një festë që ajo organizoi në M.Y. Ivana kur u ankorua në Kanë për festivalin e filmit. Miku i saj Gargia solli Rubicondin - një "djalosh i ri, i këndshëm dhe me stil" - si mysafirin e tij dhe ata te dy u pëlqyen. Nga fundi i verës, ajo e kishte ftuar atë të bënin një lundrim nga St.-Tropez në Sardenjë dhe ka thënë se ishte tronditur kur zbuloi moshën e tij aq të re kur më vonë i hodhi një sy pasaportës së tij. Por shpejt e kapërceu tronditjen dhe ai u bë dashuria e një të tretës së fundit të jetës së saj. Siç ka shkruar, "më mirë të jem kujdestare kopshi se infermiere".


Rubicondi lindi në Romë në mars të vitit 1972, 23 vjet pas Ivanës. I pashëm, me një kokë plot flokë gështenjë dhe buzë me harkun e Kupidit, herë pas here kishte modeluar dhe aktruar në filma italianë dhe amerikanë (duke përfshirë një rol të vogël në adaptimin e vitit 2000 të "The Golden Bowl" të Henry James me Uma Thurman).


Për gjashtë vjet, ata u takuan, bënë zënka të stuhishme gati për tabloidë, u puthën, u pajtuan dhe e dolën bashkë përsëri. Miqtë e saj e përcaktuan Rubikondin si një gjahtar klasik pasurie, "një cfurk". Në Mar-a-Lago në 2008, ajo u martua me të gjithsesi. Në dasëm, Donald Jr. i dha Rubikondit një fjalim "mirë-se-erdhe në familje" direkt nga The Godfather: "Ne jemi një kompani ndërtimi dhe kemi vende pune, ne humbasim njerëz ... Më mirë trajtoje siç duhet sepse unë kam një .45 dhe një lopatë.”


“E gjithë familja ishte kundër kësaj martese,” tha miku i saj saj Gargia, një PR italian, dikur aktor dhe vizitor në Rivierën Franceze. “Edhe Ivanka më tha: “Pse e prezantove me nënën time?”” Në mbrojtje të vet, ai tha se e dinte që Ivana ishte e trishtuar për të dashurin e saj të vdekur dhe kishte nevojë për pak argëtim. Ai nuk e priste që të përfundonin me një martesë. “Ndihem fajtor që i prezantova”, tha ai. “Ishte ok për gjashtë vjet ndërsa ai ishte vetëm nje i dashur. Por në momentin që ata u martuan, ai ndryshoi.”


Pas dasmes Rubicondi u largua menjëherë me një të dashur të re kubaneze.


Ai dhe Ivana u divorcuan një vit më vonë, por ajo nuk e preu asnjëherë kordonin. Për 13 vitet e ardhshme, deri në vdekjen e tij, the boy-toy hynte dhe dilte nga jeta e saj, shpesh të ndjekur nga paparacët. Atje ata ishin, duke ecur me qenin e saj Tiger One me zinxhir në shëtitoren e St.-Tropez, me pisha mesdhetare në sfond, Rubicondi me flokë të shpurpurisur nga flladi i detit dhe surf truncs, Ivana me taka stil kotele dhe fustan me shall tropikal; duke pozuar me rroba mbrëmjeje pranë një torte gjigante ditëlindjeje për atë në Hotel la Mistralée. Në Nju Jork, Rubicondi veshi një kostum si Donald Trump për ta shoqëruar atë në një festë të Halloween në 2004. Tabloidëve u pëlqenin zënkat e tyre publike, duke përfshirë edhe rastin kur Ivana hodhi rrobat e tij nga jahti i saj. Ai e shijonte gotën e verës, ashtu si edhe ajo, dhe në vitin 2016 ai thirri vetë policinë për ngarjen e makinës në gjendje të dehur pranë Mar-a-Lago.


Me 2016 ish burri i saj i dyte u be president. Ajo ankohej se njerëzit po bërtisnin fjalë urrejtje ndaj saj dhe protestonin jashtë shtëpisë së saj. "Dhe unë as nuk jam më e martuar me të. Ky nuk është faji im!"

Ivana ndante shumë pikëpamje politike me ish-in e saj, duke filluar me përkushtimin ndaj kapitalizmit të papenguar, "deal making" dhe duke adoptuar mënyrën e transaksionit në të gjitha marrëdhëniet e saj. Një emigrante vetë, ajo i tha një rrjeti televiziv britanik gjatë fushatës së tij të rizgjedhjes se emigrantët amerikanë "vjedhin dhe përdhunojnë gratë" dhe "nuk kerkojnë punë". Në një moment vendimtar të fushatës, ndërsa Donald po luftonte kundër akuzave për ngacmim seksual, ajo madje minimizoi akuzat për përdhunim që kishte bërë dikur kundër tij. Megjithatë, "në Uashington për inaugurimin, ajsaj i kishin caktuar një vend shumë të keq," tha Gargia. "Kështu që ajo u largua. Ajo u shokua kur pa se ku e vendosën. Ishte një fyerje.”


Peliçexhiu Dennis Basso, një nga të paktët njerëz që foli në funeralin e saj, përmblodhi qëndrimin e saj për zgjedhjen e ish-it: “Divorci është i vështirë, edhe nëse zotëroni një dyqan të vogël në qytetin më të vogël në Amerikë dhe ai person rimartohet. Unë po e lë mënjanë politikën; politika nuk është pjesë e tablosë. Askush nuk dëshiron të divorcohet dhe burri ose gruaja e tyre të bëhen personi më i fuqishëm në botë.” Miqtë e saj thanë se ajo ishte e bindur se do të kishte qenë një zonjë e parë më e mirë se Melania.Në vitin 2020 Rubicondi u diagnostikua me melanoma. Ai ishte në Itali, kishte nevojë për mjekim dhe nuk kishte para. Atë vjeshtë, në mes të pandemisë, Ivana pagoi për lëvizjen e tij në Nju Jork dhe e vendosi atë në një apartament afër saj në Madison Avenue, i rregulluar me ndihmën e një mikje, nje tjetër emigrante çeke, agjente imobiliare ne Sotheby. Ajo qe kishte dashur të bëhej kujdestare femijesh, përfundoi infermiere.


"Cfurku", siç e thërrisnin ende shoqet e saj, tani ishte përgjegjësia e saj. "Nuk mund t'ia permemd as emrin", tha ,ilja e saj Vivian Serota, e veja e manjatit të pasurive të paluajtshme në Long Island, Nathan Serota. “Askush nuk mund ta duronte përveç Ivanës. Nuk bënin as seks. Asgjë nuk ndodhte në krevat përveç se ajo paguante për të dhe ai i sillte asaj mëngjesin.”


Ivana, jo vetëm që e duronte, por e pëlqente shumë. "Jane gjithmonë dy shoqe te tuat që nuk ta pëlqejnë të dashurin," tha Basso. “Shikoni, ai ishte i ri dhe i pashëm. Unë dhe Ivana i thonim njëri-tjetrot gjatë gjithë kohës: ‘Çdo ditë nuk është Krishtlindje.’ Kam kaluar shumë vera në varkën e saj në Mesdhe, me Ivanën dhe Rossanon dhe kemi kaluar kohë përrallore. A ishte ai kapja më e mirë në botë? Jo. A ishte ai tërheqës dhe a jane argëtuar? Po."


Një demokrat nga Nju Jorku që punoi me Ivanën u pajtua. “Rossano i dha asaj atë që askush tjetër nuk e bëri. Ai ishte nje burrë më i ri me të cilin ajo mund të ishte vajzërore, te flirtonte, te ndjehej seksy. Pse qenka ndryshe nga një burrë i moshuar që merr një grua më të re si partnere të tij?”


Në vitin e tij të fundit, midis vizitave në Sloan Kettering për kimioterapi, ai e shoqëronte shpesh Ivanën në tryezën e saj në Altesi. "Sinjora paguante për gjithçka", kujton pronari i restorantit, Alavian.


"Shiko, unë nuk mund ta gjykoj dashurinë," tha avokati i Ivanës, Lyman. “Ata kishin një marrëdhënie të vazhdueshme. Për sa i përket cilësisë së asaj marrëdhënieje, nuk e di që asnjë prej nesh mund të gjykojë. Ajo ishte shumë e shqetësuar pasi ai vdiq.”


Rubikondi vdiq në tetor. Ivana u pikëllua gjatë gjithë dimrit dhe ishte ende në pikëllim kur vdiq vetë. Ajo mbante një fytyrë të guximshme me miqtë, por disa ditë vinte te Altesi dhe ulej e vetme duke rrufitur Pinot Grigio. Në këto ditë, stafi fliste me radhë me të, duke u përpjekur ta dVfrenin. Një herë gjatë kësaj periudhe, "ajo dukej e tmerrshme", kujtoi Alavian, dhe një klient tjetër shkrepi një foto të saj. “Isha jashtëzakonisht i mërzitur kur ajo nuk u respektua. Por ajo gjithmonë thoshte: “Mos reago, harroje”.


Financat nuk ishin problem për të, sipas avokatit të saj. Ajo kishte asete dhe prona të konsiderueshme të pasurive të paluajtshme dhe kishte marrë një paradhënie "shtatë-shifrore" për kujtimet e saj të vitit 2017, të negociuara nga agjenti i saj letrar, Dan Strone, CEO i Trident Media Group. Ai libër, "Raising Trump", u botua në vjeshtën e 2017. Shitjet ishin zhgënjyese. MAGA nuk e bleu. Jo shumë dashuri për ta në tregjet e tjera.


Testamenti i saj është duke u verifikuar privatisht në Florida dhe asnjë informacion i mëtejshëm nuk eshte i disponueshëm. Pavarësisht nga pasuritë dhe pronat e saj, disa miq vunë re shenja se ajo ndoshta nuk ishte aq e pasur sa kishte qenë. Ajo i tha një shoku se donte të shiste apartamentin e saj në Miami; ndoshta ajo thjesht kishte marrë maninë për të kursyer siç bëjnë ndonjëherë të moshuarit. Bouwer vuri re se herën e fundit që e pa atë duke u përgatitur për t'u larguar nga shtëpia për në St.-Tropez, në vitin 2017, bagazhi i saj Louis Vuitton ishte i riparuar me shirit ngjitës.


Pandemia e goditi rëndë Ivanën. S'kishte më pozime në tapetin e kuq në premiera, stil model -katalogu; nuk mund të kryesonte më oborr mbreteror në "tavolinën e saj" në restorantet e Upper East Side. Ajo ishte e tmerruar nga koronavirusi. Ajo i mori seriozisht të gjitha masat e rekomanduara dhe u izolua brenda shtëpisë së saj në Manhattan. Ajo gjithmonë kishte refuzuar sigurinë personale, edhe pasi ish-i i saj u zgjodh president. Ajo porositi shumë dërgesa nga restorantet në bllokun e saj midis Fifth dhe Madison, cacio e pepe ose pappardelle con pesto.


Kur kufizimet u lehtësuan, ajo filloi të dilte nga pak. Muajt e izolimit dhe dëmtimi i ri i kofshës dalloheshin. Alisa Roever, një grua më e re ruse me të cilën Ivana u shoqërua në vitet e fundit, pa një ndryshim të dukshëm. "Ajo ishte shumë aktive para COVID, shumë e organizuar dhe jashtëzakonisht e disiplinuar," tha Roever. “Mbyllja nga COVID-it e bëri atë të plaket. Ajo ishte ende e mbajtur, bënte ende flokët dhe thonjtë, por energjia nuk ishte e njëjtë.”


Megjithatë, ajo nuk e humbi të gjithë gjallërinë e saj. Ajo mund të flirtonte në mënyrë të paturpshme me burra të rinj dhe të tregonte shaka të pista. “Ajo më zbërthente këmishën dhe më thoshte: ‘I dashur, të lutem, hape, gratë do të çmenden për ty, je shume hot’”, kujton restorantori i Hamptons, Zach Erdem, për klienten e tij të rastësishme. “E dija se asaj i pëlqenin djemtë e rinj – kush nuk i pëlqen djemtë kinga? Bënim shumë shaka.”


Fatkeqsisht sllaveve me moshën u bëhet hunda si patate


Një ditë para se të vdiste, Ivana ishte më e gëzuara që kishte qenë që para vdekjes së Rubicondit. Ajo po përgatitej për udhëtimin e saj të parë në Evropë në tre vjet. Kishte shumë mirëmbajtje për të kryer: një takim me dentistin per dhëmbët dhe më pas tek Frédéric Fekkai në Madison Avenue për të bërë flokët. Ajo kishte planifikuar të fluturonte të premten mbrëma nga JFK në Nicë, ku një helikopter do ta priste për ta çuar në St.-Tropez. Ajo ishte e ngazellyer.


Njerëzit e fundit që e panë të gjallë ishin shërbyesja e saj, Fabiana Carbo dhe Dorothy Curry, ish-dadoja që tani punonte si asistente e Ivanës. Rreth orës 18:00, Ivana i kërkoi Carbos të ecte njëqind metra për të blerë një supë për darkë. Në shtëpi, stafi e pa atë duke u ngjitur në atë shkallë gjarpëruese dhe i tha lamtumirë për natën.


Rreth orës nëntë te mëngjesit, Carbo mbërriti si zakonisht. Ajo e gjeti derën të mbyllur nga brenda. Kjo ishte e çuditshme. Ivana, e cila zgjohej herët, normalisht zgjidhte bravën e brendshme përpara se të vinte shërbëtorja. Çelësi nuk funksionoi. Ajo i ra ziles dhe kur askush nuk u përgjigj, ajo thirri Curry-n. Më në fund, ato zgjuan punëtorin e shtëpisë, i cili erdhi me mjete për të hapur derën.


Ivana ishte në dysheme me pizhame në fund të shkallëve. Histerike, dy gratë thirrën Eric Trump - fëmija i vetëm i Ivanës që jetonte ende në qytet - i cili vrapoi nga banesa e tij aty pranë dhe e mbajti trupin e nënës së tij derisa mbërriti policia. Vdekja e saj u konstatua në vendngjarje.


Bazuar te Nina Burleigh


Me Rossano-n, dashuria e pjeses se trete te jetes se saj

467 views0 comments

Recent Posts

See All

Ducja

Situata politike ne Itali para Luftes se Pare Boterore (L1B) Me 29 korrik 1900, nje anarkist i quajtur Gaetano Bresci vrau me arme zjarri ne Monza te Italise gjate nje aktiviteti sportiv, mbretin Umbe

Comments


bottom of page