top of page

Analisti i njohur i Wall St. Jim Cramer: Cfare duhet te bejme me parate tona ne moshe te madhe


PT: Ne fakt eshte trap, por eshte i fameshem. Nje kete interviste per AARP (shoqata e pensionisteve te Amerikes) shpjegon si duhen investuar parate ne mishe te madhe.


Pyetje: Si i ke investuar parate tuaja?


Cramer: Formula qe me pelqente mua ne te kaluaren ishte, 80% ne aksione te burses amerikane, 10% ne aksione nderkombetare dje 10% te ndare ndermjet arit dhe kriptomonedhes.


Pyetje: Pse thua "me pelqente", ne kohen e shkuar?


Cramer: Se, pasi mbusha 65 vjec, e ndryshova. Tani gjysmen e parave te mija e mbaj ne cash. Tani kam 40% te portofilit ne aksione amerikane, 5% nderkombtare dhe 5% ar dhe kripto. Sic thashe 50% te portofolit e mbaj para te thata.


Pyetje: Pse e ndryshove?


Cramer: Pata nje diskutim serioz me gruan. Ajo me tha "Me ke dhene fjalen se, kur te mbushesh 65, do e reduktosh ekspozimin ne burse." Une i thashe "Por dua te qendroj ne burse, qe te fitoj sa me shume." Ajo me tha "Duhet te qendrojme te pasur. Rrezikojme te behemi jo-te-pasur. Kjo mund te na ndodhe neve." Une i thashe "Por babai im jetoi 92 vjet dhe une gjithemone u kam thene njerezve qe bursa eshte investimi me i mire se gjithe te tjeret." Ajo me tha "Por ke thene edhe dicka tjeter, qe njeriu behet i pasur vetem nje here ne jete. Nqs ke fatin te pasurohesh nuk duhet te vazhdodh te riskosh,"


115 views0 comments

Comments


bottom of page