top of page

Rusia përshpejton lëvizjen e pajisjeve ushtarake drejt Ukrainës, tregojnë imazhet satelitore

Nga: Marlind Tagani


Imazhet e reja satelitore të marra nga CNN tregojnë se një bazë e madhe që mbante tanke ruse, artileri dhe forca të tjera të blinduara pranë kufirit me Ukrainën është zbrazur kryesisht, me pajisjet që duket se janë zhvendosur shumë më afër kufirit ditët e fundit. 2


Baza është në Yelnya, në juglindje të qytetit të Smolensk dhe rreth 160 milje nga kufiri ukrainas. Sasi të mëdha armatimi u zhvendosën atje në fund të vitit 2021 - duke përfshirë rreth 700 tanke, automjete luftarake të këmbësorisë dhe lëshues raketash balistike.


Pjesa më e madhe e kësaj pajisjeje tani është zhdukur, sipas imazheve satelitore të radarëve të marra më 6 shkurt. Mbulimi i reve kishte penguar imazhet fotografike të vendit për disa ditë më parë. Pamjet tregojnë gjurmët e automjeteve që nisen.

Stephen Wood, drejtor i lartë në kompaninë e imazheve satelitore Maxar, tha: "Më duket sikur një sasi e konsiderueshme e automjeteve [tanke, artileri vetëlëvizëse dhe automjete të tjera mbështetëse] janë nisur nga parku i automjeteve verilindore; automjete të blinduara shtesë janë larguar. nga parku më qendror i automjeteve."


"Hyrja në fazën e re të ngritjes"


Konrad Muzyka, një ekspert në ndjekjen e lëvizjeve ushtarake me Rochan Consulting, thotë se ajo që ka ndodhur në Yelnya është një nga disa "ndryshimet e rëndësishme në përbërjen e forcave ruse dhe vendndodhjet e tyre".


"Ne po hyjmë në fazën e re të ngritjes, ku po shohim njësitë e para-pozicionuara duke u drejtuar me personel shtesë dhe se pajisjet po zhvendosen ndoshta në zonat e skenave."


Video marrë nga mediat sociale të xhiruara ditët e fundit tregojnë disa nga ato pajisje në trena dhe rrugë shumë më në jug në rajonin Bryansk, i cili është afër Ukrainës. Armaturat dhe automjetet jane identifikuar nga të njëjtat njësi që ishin vendosur paraprakisht në Yelnya.


“Ne e dimë se Yelnya pret elementë të ushtrisë së 41-të të CMD [Rrethi Ushtarak Qendror i Rusisë] që mbërriti nga Siberia pranverën e kaluar në një terren stërvitor afër Voronezh dhe automjetet e të cilit u zhvendosën më vonë në Yelnya,” gazetari rus Rusland Leviev i Hetimit të Konfliktit. Ekipi (CIT), një grup rus i inteligjencës me burim të hapur, i tha CNN.


Videot e mediave sociale rreth Bryansk tregojnë automjete ushtarake me kodet "76" dhe "87" në targat e tyre që tregojnë CMD, vuri në dukje ai.


Leviev shtoi se CIT beson se automjetet po lëvizin për në Bryansk, "sepse ne pamë dy video të së njëjtës autokolonë në rajonin e Smolensk dhe më pas në rajonin e Bryansk në jug", të cilat grupi i gjeokokoi kundër pamjeve të kamerave dhe imazheve satelitore me burim të turmave.


“Ne pamë gjithashtu video të disa trenave që u postuan nga përdorues të mediave sociale nga rajoni Bryansk. Në vagonët ne mund të lexonim kodet identifikuese 8-shifrore, të cilat, kur kontrollohen nga bazat e të dhënave të hapura, gjurmojnë origjinën e trenit në Yelnya.


“Kjo është e rëndësishme sepse ato automjete më parë ishin disa qindra kilometra larg kufirit, dhe tani [ato] po ndalojnë në vetëm dhjetëra [kilometra larg].”


Thomas Bullock, një analist në Janes, shkroi: "Tani ka shumë tregues që sugjerojnë se trupat kanë filluar të vendosen në kampet përpara për t'u bashkuar me pajisjet e tyre të paracaktuara." Ai shtoi gjithashtu se videot e postuara në mediat sociale tregojnë se trupat nga Siberia, pajisjet e të cilave tashmë janë zhvendosur në vendet në Smolensk dhe Bryansk, janë në proces të vendosjes.


Një dokument i inteligjencës amerikane i datës 3 dhjetor 2021 përfshinte imazhe satelitore që tregonin se vendi në Yelnya ishte bosh në qershor -- por deri në nëntor ishte shtëpia e pesë Grupeve Taktike të Batalionit, secila prej të cilave përmban rreth 1000 trupa dhe elementë mbështetës. Pjesa më e madhe e pajisjeve i përkasin Ushtrisë së 41-të të Kombinuar të Armëve, e cila është e vendosur normalisht në CMD të Rusisë dhe ka selinë e saj në Novosibirsk në Siberi.


Muzyka thotë se ka lëvizje të konsiderueshme ruse gjetkë. “Ne po shohim një fluks masiv automjetesh dhe personeli në Kursk”, shkroi ai në Twitter të dielën. Kursk është rreth 70 milje (100 kilometra) nga kufiri me Ukrainën.


Phillip Karber i Fondacionit Potomac në Uashington, i cili gjithashtu ka studiuar lëvizjet e trupave ruse në detaje, tha për CNN: "Formacioni më i fortë sulmues i Rusisë -- Ushtria e Tankeve të Gardës së Parë, e cila zakonisht është e vendosur në zonën e Moskës -- është zhvendosur në jug 400 kilometra dhe po mblidhet në zonën optimale për një ofensivë të shpejtë të blinduar në rrugën e pushtimit Khursk-Kiev."


Të dielën, këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, tha për ABC News: “Ne besojmë se ekziston një mundësi shumë e qartë që Vladimir Putin të urdhërojë një sulm ndaj Ukrainës. Mund të marrë një sërë formash të ndryshme. Mund të ndodhë që nesër ose mund të duhen edhe disa javë.”


Më vete, zyrtarë amerikanë i thanë CNN në fundjavë se presidenti rus Vladimir Putin ka mbledhur tani 70% të personelit ushtarak dhe armëve në kufijtë e Ukrainës që do t'i duheshin për një pushtim të plotë të vendit.


Kjo përfshin një forcë në rritje në Bjellorusinë jugore.


Kremlini ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo plan për një ofensivë ushtarake kundër Ukrainës. Burimi: CNN

Comments


bottom of page